Olejová kúra na vlasy – krok za krokom

Vykonávanie olejovej kúry na vlasy po prvýkrát môže priniesť nejaké ťažkosti a otázky o samotnej kúre, ako aj o oleji, ktorý by ste si mali zvoliť. Článok vám pomôže si vybrať vhodný olej a správne vykonať olejovanie vlasov.

1. Venujte jeden večer olejovaniu vlasov. Mali by ste mať aspoň tri voľné hodiny. Nebudete chcieť, aby vás niekto videl so svojimi mastnými prameňmi, takže sa radšej zrieknite stretnutia s priateľmi.

2. Vyberte si správny olej. Môže to byť na začiatku dosť ťažké – pravdepodobne nepoznáte pórovitosť svojich vlasov. Preto môžete:

– vybrať úplne neutrálne oleje, ktoré sú vhodné pre všetky typy pórovitosti vlasov (jojobový, ricínový, olej z granátového jablka)

– siahnuť po olejoch, určených pre vlasy s normálnou pórovitosťou. Sú najbezpečnejšie, keďže väčšina ľudí má tento typ pórovitosti vlasov. Tieto oleje obsahujú omega-7 a omega-9 mastné kyseliny. Každý olej by mal mať na etikete informácie o percentuálnom podiele obsiahnutých mastných kyselín, čím by mala byť voľba správneho oleja bezproblémová. Moringový, kaméliový, marhuľový a makadamiový olej majú najväčšie množstvo omega-9 kyselín.

3. Začnite olejovú kúru na vlasy. Najdôležitejšou vecou je pokryť pokožku hlavy rovnomerne. Môžete na to použiť štetec (napr. na farbenie vlasov). Olej naneste na pokožku hlavy postupne a rovnomerne. Nezabudnite, že olej nemôže z vašej hlavy kvapkať, takže ho používajte striedmo.

Keď už je pokožka hlavy pokrytá olejom, jemne ju pomasírujte. Používajte jemné pohyby, aby ste nepoškodili vlasy. Olejom musíte pokryť aj všetky pramene, takže ho rovnomerne naneste po celej ich dĺžke. Stačí na to pár kvapiek.

Zabaľte si vlasy do teplého uteráka (prírodné oleje zbožňujú teplo) a nechajte olej pôsobiť. Olej by ste mali vo vlasoch nechať aspoň hodinu. Ak máte viac času, pokojne ho v nich nechajte dlhšie. Môžete ho v nich dokonca nechať aj celú noc a ráno si ich umyť šampónom.

4. To je všetko! Nezabudnite na pravidelné kúry. Olejovanie vlasov by ste mali pre kompletnú výživu vlasov vykonať aspoň raz za mesiac. Veľa šťastia!

Najbežnejšie chyby pri olejovaní vlasov

Je dobre známym faktom, že olejovanie vlasov poskytuje vlasom množstvo výhod a malo by sa permanentne zaradiť do našej starostlivosti o vlasy. Kúra zaručuje komplexnú starostlivosť a regeneráciu, ktorú nedokáže ponúknuť žiaden kondicionér ani maska na vlasy.

Avšak, olejovú kúru na vlasy musíte vykonávať obratne. Hoci vám nespôsobuje žiadne problémy, stále robíme pár závažných chýb, ktoré úplne menia výsledok kúry. Namiesto toho, aby sme získali veľkolepé výsledky, môžeme skončiť s mdlým a drsným účesom.

1. Nanášanie oleja na vlasy zaťažené kozmetikou.

Ak často používate lak na vlasy, tužidlo alebo iné stylingové prípravky, musíte si zapamätať, že olej nebude schopný preniknúť hlboko do vlasov a pokožky hlavy. Preto vám neprinesie želané výsledky. Ba čo viac, takéto prípravky sa často skladajú z mnohých komedónnych látok a detergentov, ako Sodium Laureth Sulfate alebo Sodium Lauryl Sulfate. Čo by ste mali robiť? Je to jednoduché. Pred olejovou kúrou si umyte vlasy.

2. Olejovanie špinavých vlasov je tiež veľmi zlý nápad. Nie každý si je vedomý toho, že pár dní nahromadené sébum je veľmi nebezpečné. Spôsobuje vypadávanie vlasov, pretože upcháva vlasové folikuly a zamedzuje prístupu kyslíka. Preto, ak si nanesiete ďalšiu vrstvu oleja na už mastnú pokožku hlavy, vaše vlasy začnú vypadávať ako listy na jeseň.

3. Nevhodný olej. Pri výbere oleja sa musíte uistiť, že sa hodí k potrebám vašich vlasov. Berte do úvahy ich pórovitosť a stav. Nikdy si nekupujte produkt len preto, lebo ‘vaša kamarátka povedala, že na jej vlasy pôsobí vynikajúco’. Máme rôzne vlasy, ktoré majú rôzne potreby.

4. Nanášanie príliš veľkého množstva oleja. Tendencia nanášať príliš veľa produktu je typickou črtou väčšiny žien. Pravdepodobne pochádza z bežného presvedčenia, že čím viac kondicionéra alebo balzamu použijeme, tým lepšie výsledky získame. Viac sa už mýliť nemôžete. Je neuveriteľne dôležité vedieť, ako všetko vyvážiť, inak to môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Priemerné množstvo oleja by nemalo presiahnúť 5 ml. Avšak závisí to aj na dĺžke vašich vlasov a ich hustote.

Vyhýbanie sa všetkým vyššie uvedeným chybám vám prinesie veľkolepé výsledky!